دستگاه تورنیکت دیجیتال میکرو بیس

دستگاه تورنیکت دیجیتال میکرو بیس

1- هدف :
1-1- ايجاد اطلاعات علمي و عملي از کاربرد دستگاه و نحوه عملکرد و اجزاي اصلي دستگاه.
2- دامنه کاربرد :
2-1- اپراتورها، پزشکان، اپراتورها و پرسنل مؤثر بر کيفيت محصول و خدمات پس از فروش آن
3- مسئوليت و اختيار :
– ندارد
4- تعاريف :
1- ندارد.
5- شرح دستگاه تورنيکت مارک RAEEN
– دستگاه تــــورنيکت جهت قطع جريان خــون در اندام دست و پا استفاده مي شود و با توجه به اين مشخصه بيشترين استفاده را در اطاق¬هاي عمل ارتوپدي دارد البته در اطاق عمل هاي جنرال، ترميمي و نيز در اطاق عمل قلب ( عمل هاي قلب باز جهت پيوند رگ پا به قــلب) نيز استفاده مي-گردد. اين دستگاه با اتصال به کاف¬هايي با سايزهاي مختلف، مورد استفاده براي اطفال و بزرگسالان و اندام تحتاني و فوقاني مي باشد. در اين رابــطه شرکت رايين صنعت چهار سايز مختلف کاف را توليد نموده که هر کدام از کاف ها شامل کاف داخلي، محافظ کاف و کاور اصلي مي باشد. وجه تمايز کافهاي توليدي شرکت رايين صنعت در اين است که کاف داخلي از جـنـس TPU مي باشد و اطراف آن بوسيله جوش Hi Frequency به هم متصل گرديده که در ايـن حالت ضخامت ورقـــه هاي TPU کــم بوده و اثرات جانبي آن بر بافت بيمار کمتر است. در حاليکه در موارد ديگر از جنس بوتيل رابر استفاده شده که ضخامت آن زياد بوده و تاثير آمبولي و خون مردگي بر بافت را دارد.
اجزاي اصلي دستگاه تـــورنيکت، شامل يک پمپ روتاري، شير بـرقي، مخزن هوا، برد ميکروکنترلر، برد گيرنده ديتاهاي فــشار(برد پنل) مي باشد. اين دستگاه بوسيله ميکروکنترلر، فشار داخـل کاف را بر اساس فشار تنظيم شده دستگاه توسط اپراتور، کنـترل مي کند0 پمپ روتاري در اين سيستم به اين دليل انتخاب شده است که کمترين نشتي هوا و کمترين صدا را دارد و نسبت به حجم خـود فشار مـناسب و لازم براي کاف را توليد مي کند. مخزن دستگاه در واقع مــشابه يک خازن عــمل مي کند و وظيفه صاف و يکنواخت کردن فـشار باد توليدي را بر عهده دارد و از وارد شـدن شوک ناگهاني فشار به ترنسديوسر فشار جلوگيري مي کند.
شير برقي جهت تخليه کاف در پايان کار و همچنين کنترل فشار در حين کار استفاده مي گردد و در صورتيکه در حين کار بنا به هر دليلي فشار افزايش يابد اين شير به طور اتوماتيک باز شده و فشار را متعادل مي کند. برد گيرنده ديتاهاي فشاري(برد پنل)، وظيفه ثبت فـــشار مورد نياز توسط کاربر را بر عهده دارد و در صورت بـــروز هـــر گونه تغيير آنرا به بـرد ميکروکنترلر انتقال مي دهد و سيستم مـــيکرو بوسيله فـــرمان دادن به پــمپ و شير بـــرقي فشار را مـتعادل و بر اساس خواست اپراتور تنظيم مي نمايد.
برای این دستگاه طول عمری معادل با 5 سال در نظر گرفته شده است و اسناد و مستندات مربوط به تولید هر یک از محصولات به مدت 5 سال بایگانی می شود. لازم به ذکر است که شرکت خود را ملزم به گارانتی دستگاه به مدت یک سال و خدمات پس از فروش به مدت 10 سال می داند.
*مشخصات فني:
– دستگاه قابليت تنظيم فشار از 0-700mmHg را دارد. البته حداکثر فشاري که در اطاق عمل براي بيمار استفاده مي شود 550mmHg مي باشد. میزان خطای قابل قبول برای کالیبراسیون 2% فشار کاری، در نظر گرفته شده است و محصول در فشار10±500 میلیمتر جیوه کنترل نهایی می شود.
– ايـــن امکان نـــيز در دستگاه وجود دارد که از دو واحد فــشار يعني KPa و mmHgاستفاده نمايد که در منوي اوليه دستگاه قرار داده شده است.
– دستگاه داراي تــايمر نيز مي باشد و قابـــليت تنظيم از 0-300 دقــيقه را دارد. در ايـــن حالت در 10 دقيقه پاياني دستگاه آلارم مي زند تا در صورت نياز زمان بوسيله اپراتور افزايش يابد. اين آلارم مجدداً در 5 دقيقه پاياني به صدا در مي آيد.
– در صورتيکه عمل بيمار پيش از زمان تنظيمي پايان يابد امکان تخليه کاف به دو صورت پيوسته و پلکاني وجود دارد.
در حالت تخليه پيوسته؛ دگمه STOP روي دستگاه تعبيه شده که به صورت تاخيري عمل مي کند يعني اپراتور بايد دست خود را 2 ثانيه روي دگمه نگهدارد تا شير برقي باز شده و کاف تخليه گردد.
در حـالت پلکاني دگمه STOP/5 روي دستگاه تعــبيه شده است که ايـــن دگمه نيز تاخيري مــي باشد. در اين حالت هر 5 ثانيه 100mmHg از فــشار داخــل کاف کم مي شود تا فــشار به صفر برسد و کاف کاملاً تخليه گردد0
– در حين کار امکان بالا و پايين آوردن فشار کاف وجود دارد و اپراتور مي تواند بوسيله دگمه Pressure فشار را افزايش و يا کاهش دهد.
– در حين کار امکان بالا بردن زمان وجود دارد ولي آنرا نمي توان کاهش داد و اين پارامتر جهت بالا بردن ايمني دستگاه در نظر گرفته شده است. زيرا در صورت اشتباه اپراتور در زمانهاي پايين و کاهش آن، کاف به سرعت تخليه مي شود لذا طراحي بر آن اساس صورت گرفته است که زمان را در حين کار نمي توان کاهش داد.

نوشتهٔ پیشین
تورنیکت صحرایی
نوشتهٔ بعدی
کاف تورنیکت

آخرین رویدادها

رویدادی یافت نشد
فهرست