معرفی استارتاپ تیزنگر

تیزنگر استارتاپ فضا پایه
امروزه در کشور های توسعه یافته مدیریت منابع ، براساس اطلاعات دقیق و پردازش شده توسط فناوری فضایی صورت می پذیرد و یکی از دلایل هزینه های بالا برای ارتقاع سیستم ماهواره ای و فضایی در همین راستا است ،چرا که این هزینه ها با مدیرت منابع برگشت پذیر بوده و از مهمترین شاخص های توسعه پایدار یک کشور می باشد. استارت اپ “تیزنگر” با توجه به نیازسنجی صورت گرفته جهت مدیریت منابع ،آمایش سرزمین و مدیریت بحران در کشور با کمک سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی شروع به فعالیت نموده است. و یکی از استارت اپ های فضا پایه در این خصوص می باشد.

معرفی استارتاپ تیزنگر

گوشه هایی از مصاحبه اکوموتیو با  یاسر عشورزاده مدیر تیزنگراستارتاپ تیزنگر

معرفی مختصری از کسب و کارتان برای ما بفرمایید.
من یک مهندس ژئوماتیک هستم و به همین دلیل علاقه زیادی به تحقیق در حوزه‌های این علم دارم. در زمستان 97 به این فکر افتادم که چه طور می‌توانم با کمک علوم ژئوماتیک از تعداد روزهای ناسالم کیفیت هوای تهران کم کنم. با بررسی تصاویر ماهواره ای تهران طی 4 سال و آنالیزهای صورت گرفته توسط شاخص‌های علم سنجش از دور به این نتیجه دست پیدا کردم که نوع پوشش گیاهی نقش بسیاری در کیفیت هوای تهران در زمستان دارد و بایستی به تناسب به کشت درختان همیشه سبز در تهران در مناطق معین شده بپردازیم. در فروردین 98 همانطور که مردم عزیز چند استان با پدیده سیلاب روبه رو بودند تیم تیزنگر با استفاده از فناوری فضایی و آنالیز تصاویر ماهواره‌های اپتیک و راداری، اقدام به تهیه نقشه‌های پهنه بندی سیلاب نمود و گزارش و هشدارهای لازم را با توجه به پیش بینی‌های صورت گرفته تهیه و با کمک و حمایت سازمان فضایی ایران به استانداری استان‌های مربوطه ارسال می‌نمود. همچنین گزارش‌های جامعی را بعد از سیلاب جهت برآورد خسارت زمین‌های کشاورزی تهیه نمود. بعد از سیلاب با حمایت سازمان فضایی ایران استارتاپ تیزنگر شکل رسمی به خود گرفت و هسته اصلی آن ایجاد شد. استارتاپ تیزنگر در زمینه‌های پایش مخاطرات طبیعی از جمله سیل و آتش سوزی، آلودگی هوا، هواشناسی، تهیه مدل ارتفاعی زمین، کنترل فرونشست زمین، تهیه تصاویر و گزارش‌های رسانه ای و خبرگزاری، پایش تغییرات پهنه آبی تالاب‌ها و دریاچه‌ها، کنترل و پایش آلودگی‌های نفتی، پایش و پیش بینی آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها، ارائه گزارش‌های فنی به کشاورزان در قالب الگوی مصرف بهینه آب و کود، کنترل تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی، کنترل و پایش توسعه شهری، پایش وضعیت پوشش گیاهی جنگلی مراتع و فضای سبز شهری و … فعالیت می‌نماید.

برخی تصور می کنند استارتاپ های فضا پایه بیشتر به کارهای پژوهشی نزدیک هستند تا کارهای عملیاتی؛ نظرتان را در این باره بفرمایید.
بله ماهیت اصلی محصولات ما پژوهشی است و چون در ایران علم و اقتصاد از هم دور هستند شاید این باور وجود داشته باشد که نمی‌توان از کارهای پژوهشی اشتغال زایی کرد. اما بعکس در دنیا یکی از پول سازترین شرکت‌ها همین استارتاپ های حوزه فناوری فضایی هستند. در مورد تیزنگر باید عرض کنم که ما دولتی نیستیم و کاملا خصوصی کار می‌کنیم اما به حق سازمان فضایی ایران در معرفی و برند نمودن ما نقش بسزایی داشته است و شاید همین یکی از بهترین کمک‌های دولت به استارتاپ ها باشد.

  • کشاورزی و جنگل ها
  • آتش و سیلاب
  • آلودی هوا
  • دریاچه و تالاب
  • خدمات شهری
  • معادن

استارتاپ تیزنگر با توجه به نیازسنجی صورت گرفته جهت مدیریت منابع ،آمایش سرزمین و مدیریت بحران در کشور با کمک سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی با حمایت سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی شروع به فعالیت نموده است. و یکی از استارتاپ های فضا پایه با تیم جوان و متخصص در این خصوص می باشد.تیزنگر

آیا قصد جذب سرمایه دارید؟
خیر. فعلا به دنبال جذب سرمایه نیستیم و سعی می‌کنیم زیرساخت‌های شرکت را توسعه ببخشیم. اما پیشنهادهایی از خارج از کشور نیز داشته ایم.

توصیه شما به استارتاپ هایی که اول راه شما هستند، چیست؟
اینکه هیچ وقت بدون تفکر، برنامه ریزی و تخصص وارد اکوسیستم استارتاپی کشور نشوند.

منبع : اکوموتیو – تیزنگر

نوشتهٔ پیشین
آمار رای اولی در تهران
نوشتهٔ بعدی
شانس اصلاح طلبان برای پیروزی در انتخابات مجلس بیشتر است

آخرین رویدادها

فروردين 1398
فروردين 1399
خرداد 1399
تير 1399
اسفند 1399
رویدادی یافت نشد
فهرست